Elektryczne ogrzewanie podłogowe - najważniejsze zasady jego montażu.

W ogrzewaniu podłogowym przewody grzejne muszą być rozplanowane indywidualne dla każdego domu. Już na etapie projektu trzeba uwzględnić ten rodzaj ogrzewania, gdyż kable zatopione w betonie stanowić mogą dość duże obciążenie dla stropu. Strop więc powinien zostać dodatkowo wzmocniony. Jeśli ogrzewanie podłogowe jest właściwie zainstalowane jego trwałość może wynieść nawet 50 lat.

Kable układa się na warstwie izolacji termicznej, styropianu albo wełny mineralnej, którą przykrywa się folią ochronną i cienką warstwą masy betonowej. Folia ma zabezpieczyć całą izolację przed wnikaniem wilgoci z zaprawy. W elektrycznym ogrzewaniu podłogowym grubość warstwy izolacyjnej zależy od podłoża i od tego, co znajduje się poniżej jej. Jeśli podłoga znajduje się nad pomieszczeniami ogrzewanymi warstwa izolacyjna może mieć 3-5 cm, jeśli poniżej są piwnice albo inne nieogrzewane pomieszczenia warstwa ta powinna mieć 7-10 cm, warstwa powyżej 10 cm powinna być tam, gdzie podłoga znajduje się na gruncie.

Przewody grzejne upina się w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym na taśmie albo na siatce montażowej, następnie pokrywa się je warstwą zaprawy betonowej z dodatkiem plastyfikatora.

W wodnym ogrzewaniu podłogowym z kolei stosuje się rury preizolowane. W tego typu sieciach cieplnych bardzo ważny jest rodzaj materiału, z którego wykonane są rury. Wpływa to bezpośrednio na trwałość całej instalacji.